Ruch Kozłów

Historia Klubu PKS Ruchu Kozłów

PKS Ruch Kozłów powstał w 1948 roku. Założycielami klubu byli ludzie, którzy mieszkali, na co dzień w Kozłowie. Rok 2007 był przełomowy dla klubu, gdyż udało się po raz pierwszy w historii awansować do A-klasy. Mecz, który zadecydował o awansie odbył się na stadionie w Gliwicach (Ostropa), a przeciwnikiem biało-zielonych były rezerwy ŁTS-u Łabędy. Mecz zakończył się jednobramkowym zwycięstwem Ruchu. Autorem złotego gola był Michał Łytek.

Niestety sezon 2007/08 był debiutanckim i ostatnim w zabrzańskiej A-klasie. Zaledwie dwanaście miesięcy trwała przygoda Ruchu w tejże klasie rozgrywkowej. W 2008 roku Jan Stanek został nowym trenerem klubu z Kozłowa. Działacze Przyszkolnego Klubu Sportowego wiązali wielkie nadzieje z przyjściem trenera Stanka. Kilkanaście miesięcy później nadzieje zostały spełnione. PKS Ruch Kozłów w fantastycznym stylu awansował do A-klasy zdobywając czterdzieści dziewięć punktów na pięćdziesiąt cztery możliwe. Trener w krótkim czasie scementował zespół, który po roku powrócił do zabrzańskiej A-klasy.

Druga próba podbicia A-klasy była już zdecydowanie skuteczniejsza. Zespół w sezonie 2009/10 zajął szóste miejsce, co w Kozłowie zostało odebrane, jako spory sukces. Niekwestionowaną gwiazdą zespołu był Marcin Szubert, który strzelił dwadzieścia pięć bramek w dwudziestu trzech występach. Warto wspomnieć, iż popularny „Szubi” swoją karierę rozpoczął od występów w Górniku Zabrze. Swoją dobrą grą wzbudził zainteresowanie selekcjonera juniorskiej reprezentacji Polski. Następne lata kariery spędził na boiskach drugo i trzecioligowych. Obecnie nęka obrońców zabrzańskiej A-klasy i jest sporym atutem drużyny z Kozłowa.

Skład PKS Ruch jest bardzo zróżnicowany. Kadra oparta jest na zawodnikach młodych, perspektywicznych, oraz doświadczonych. Całość tworzy bardzo dobry, rozumiejący się kolektyw. Do grupy młodych zawodników zaliczają się następujący piłkarze: Mateusz Hasa (poprzednio RKS Fortuna Gliwice), Damian Lange (poprzednio KPN Sośnica Gliwice), Adam Dybała, Micha Łytek i Bartłomiej Małek (wszyscy grali wcześniej w KS Carbo Gliwice). Grupa doświadczonych zawodników, to piłkarze, którzy wspierają młodych swoim doświadczeniem boiskowym. Do tej grupy zaliczani są: Jacek Różacki, Jerzy Kurdek, oraz Grzegorz Dulęba. Wymienieni piłkarze, oraz pozostała część kadry stworzyła zgrany i dobrze rozumiejący się na boisku zespół.

Rozpoczęty niedawno sezon zespół z Kozłowa rozpoczął bez siedmiu podstawowych zawodników. Trener został zmuszony do zrezygnowania z następujących piłkarzy:, Damian Lange (praca), Michał Łytek (praca), Adam Dybała (wakacje), Stanisław Turek (wakacje), Marcin Szubert (zawieszony przez władze podokręgu na trzy spotkania), Robert Bytomski ( kontuzja).

Zespół z Kozłowa w przerwie międzysezonowej został wzmocniony przez Patryka Cygnarowskiego, który ostatnio reprezentował barwy Gwiazdy Ruda Śląska w futsalu. Przyjście „Cygara” będzie niewątpliwe wielkim wzmocnieniem pomocy Ruchu, jednak w pierwszym meczu kibice nie będą mogli podziwiać nowo pozyskanego zawodnika w akcji. Powód - drobna kontuzja.

Nie odbyło się oczywiście bez pożegnań. Definitywnie wytransferowano do LKS Tęcza Wielowieś Bartłomieja Bartona, który występował w Kozłowie przez trzy lata i był jednym z motorów napędowych biało–zielonych. Przez ten okres Bartek zrobił wiele dobrego dla Kozłowa, dlatego życzymy mu powodzenia w nowym klubie. Niech pod okiem nowego trenera rozwija swoje nieprzeciętne piłkarskie umiejętności.

Dalszą historię klubu piszę przyszłość jak z nią będzie i co przyniesie tego nikt nie wie ale na pewno nie

zabraknie wielu emocji oraz nie zapomnianych chwil ... Hej Ruch